Profilaktyka próchnicy, a także leczenie zębów mlecznych są niezbędne dla właściwego rozwoju zębów stałych i formowania się prawidłowego zgryzu.

Utrata zębów mlecznych może upośledzać funkcję żucia i niekorzystnie wpływać na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka. Zapobieganie próchnicy będzie skuteczne, jeśli zastosujemy jednocześnie cztery zasady: higienę jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie związków fluoru oraz wczesne wykrywanie i leczenie próchnicy.

v  Starannie dobierz odpowiednie do wieku dziecka przybory i środki higieniczne – do nauki szczotkowania najlepsze są dla maluchów szczoteczki o małej główce, o włóknach dobrej jakości(soft); pasta powinna zawierać fluor w ilości dostosowanej do wieku pociechy.

Wyrabiaj w dziecku nawyk prawidłowego i regularnego mycia zębów – najlepiej dając przykład! Jeśli maluch często widzi, jak myjesz zęby, uzna, że to stały rytuał, czynność dotycząca wszystkich, i będzie cię naśladował.

v  Zęby powinno się czyścić po każdym posiłku. Jeśli nie jest to możliwe, dopilnuj, aby dziecko szczotkowało zęby co najmniej 2 razy w ciągu dnia: po śniadaniu i przed snem. Zalecany czas trwania czyszczenia zębów to 2-3 minuty. Odmierzanie czasu ułatwi klepsydra lub inne czasomierze.

Dziecko w wieku 4-5 lat powinno rozpocząć naukę prawidłowego czyszczenia zębów. Pokaż maluchowi, w jaki sposób wykonywać szczoteczką następujące ruchy:

wymiatające – w kierunku od dziąseł do powierzchni żującej;

okrężne – zataczanie szczotką małych kółek wielkości zębów;

wibrujące – drobne ruchy przednio – tylne;

szorujące – w kierunku od przodu do tyłu podczas czyszczenia powierzchni żujących.

Zachęcaj dziecko do samodzielności, nagradzaj za postępy (np. zaznaczajcie naklejkami w kalendarzu codzienne mycie zębów). Ale po zakończeniu dziecięcego szczotkowania sprawdź efekty i doczyść zęby malucha. Specjaliści zalecają, aby dorośli myli zęby dzieciom nawet w wieku wczesnoszkolnym.

Nudne szczotkowanie zamieńcie w rodzinną zabawę – od wyboru szczoteczki i pasty (spośród wskazanych przez ciebie) po naukę prawidłowego czyszczenia zębów.

Ogranicz ilość słodyczy. Jeśli maluch je łakocie tylko jednego dnia, łatwiej dopilnować, by tuż po ich zjedzeniu umył zęby.

Zamiast słodkich soków i przekąsek między posiłkami podawaj dziecku zdrowe przekąski – warzywa lub owoce. Wyrabiaj w nim nawyk picia wody (nie tylko płucze zęby, ale także oczyszcza organizm).

Oswajaj dziecko z lekarzem stomatologiem. Pierwsza wizyta powinna się odbyć między 6. a 9. Miesiącem życia – dentysta ocenia wtedy, czy maluch prawidłowo ząbkuje. Następne co 3-4 miesiące do 6. roku życia dziecka – u 3-4-latka dentysta sprawdza zgryz. Częste wizyty są konieczne, ponieważ próchnica u kilkulatków rozwija się szybciej niż u dorosłych.

Wybierz gabinet „przyjazny dziecku” – odpowiednie otoczenie i wykwalifikowany personel zmniejszą stres. Umów się z dentystą, że wręczy maluchowi nagrodę za odwagę – drobiazg przygotowany przez ciebie i dyskretnie przekazany przed wizytą.

Uważnie obserwuj zęby dziecka – ciemniejsza lub jaśniejsza plamka na zębie może oznaczać rozwijającą się próchnicę.

Hanna Jankowska

Źródło: Wychowanie w Przedszkolu